Stationsstrukturen i DanmarkPotentielle åbninger: Holstebro N.
Potentielle lukninger: Ingen.
Et bud på en mulig placering af Holstebro N fremgår af bilag 3.
Strækningen er i udbud. På baggrund af en vurdering foretaget med GTA som udgangspunkt bør det ikke volde problemer at betjene stationen hvis det ønskes af den kommende operatør. Der vil i givet fald være tale om en rejsetidsforøgelse på strækningen Holstebro Struer på ca. 2 min.
Tabel 13 giver et overblik over de økonomiske nøgletal.
|
Driftsøkonomi ændring ift. GTA (mio kr pr. år)
|
Materiel, ændring ift. GTA (årlig afskrivn. mio. kr)
|
Anlæg af stationer (mio. kr.)
|
Øvrig infrastruktur (mio. kr.)
|
Værdi af reduceret/ forøget rejsetid (mio. kr. pr. år)
|
|
|
Holstebro N, time drift
|
0,2 | 0,0 | 5 | 0 | -0,5 |
Tabel 13 Økonomiske nøgletal for strækningen Struer-Holstebro
Ingen.
Potentielle åbninger: Holstebro V, Tvis.
Potentielle lukninger: Ingen.

Denne strækning planlægges i GTA udelukkende betjent af IC-tog København-Struer (enkelte afgange forlænges til Thisted). Strækningen Vejle Herning Holstebro er enkeltsporet, hvilket gør køreplanlægningen mere kompliceret.
Tre former for betjening af Tvis og Holstebro V har været undersøgt:
Ingen af løsningerne forekommer realistiske, hvis formålet udelukkende er at åbne de nævnte stationer. Det er ikke vurderet om løsningerne vil være hensigtsmæssige, hvis de vælges ud fra et overordnet ønske om generelt at forbedre betjening mellem Herning og Struer fremfor udelukkende med det formål at åbne stationer omkring Holstebro.
Ingen.
Potentielle åbninger: Ingen.
Potentielle lukninger: Oddesund Nord, Sjørring.

Figur 8 Struer - Thisted
Der er udarbejdet et eksempel med to lukninger.
Tabel 14 giver et overblik over de økonomiske nøgletal.
|
Driftsøkonomi ændring ift. GTA (mio kr pr. år)
|
Materiel, ændring ift. GTA (årlig afskrivn. mio. kr)
|
Anlæg af stationer (mio. kr.)
|
Øvrig infrastruktur (mio. kr.)
|
Værdi af reduceret/ forøget rejsetid (mio. kr. pr. år)
|
|
|
Oddesund Nord og Sjørring nedlægges
|
0,0 | 0,0 | 0 | 0 | 0,3 |
Tabel 14 Økonomiske nøgletal for strækningen Struer-Thisted
Et muligt første skridt er udelukkende at lukke Oddesund Nord. Her er passagertallet blot ca. 10 daglige på- + afstigere.
Potentielle åbninger: Herning Messecenter.
Potentielle lukninger: Ingen.

I GTA køreplanen kører der et tog mellem Ringkøbing/Skjern og Herning. Vendetiden er 13 minutter i Herning. Der er udarbejdet et eksempel, hvor Herning Messecenter betjenes af dette tog.
Tabel 15 giver et overblik over de økonomiske nøgletal.
|
Driftsøkonomi ændring ift. GTA (mio kr pr. år)
|
Materiel, ændring ift. GTA (årlig afskrivn. mio. kr)
|
Anlæg af stationer (mio. kr.)
|
Øvrig infrastruktur (mio. kr.)
|
Værdi af reduceret/ forøget rejsetid (mio. kr. pr. år)
|
|
|
Herning Messecenter, 2-times drift
|
0,9 | 0,0 | 5 | 0 | -0,1 |
Tabel 15 Økonomiske nøgletal for strækningen Herning-Skjern
Der er i dag et stop ved Herning Messecenter, der benyttes af særtog i forbindelse med større arrangementer. Det nuværende stop kan imidlertid ikke benyttes af gennemgående tog.
En eventuel nærmere undersøgelse af potentialet i en fast betjening af Herning Messecenter bør bl.a. inkludere en vurdering af, i hvilken grad brugerne af stationen vil være messegæster, om messerne under alle omstændigheder ofte vil være betjent af særtog samt i hvilken grad den ujævne passagerbelastning bør afspejles i betjeningen.
Esbjerg Øst er eneste potentielle station på denne strækning.

I GTA køreplanen er der 1/2-times drift på delstrækningen Esbjerg Ribe. Et stop i Esbjerg Øst betyder en forøget køretid på ca. 2 minutter. For at indpasse den længere køretid for Esbjerg Tønder togene i GTA køreplanen, vil der være behov for "mellemblok" imellem Esbjerg og Tjæreborg. Imidlertid er der planlagt etableret mellemblok på denne strækning, som et led i et projekt under den såkaldte "funktionalitetspulje".
Tabel 16 giver et overblik over de økonomiske nøgletal.
|
Driftsøkonomi ændring ift. GTA (mio kr pr. år)
|
Materiel, ændring ift. GTA (årlig afskrivn. mio. kr)
|
Anlæg af stationer (mio. kr.)
|
Øvrig infrastruktur (mio. kr.) |
Værdi af reduceret/ forøget rejsetid (mio. kr. pr. år)
|
|
|
Esbjerg Øst, 1/2-time drift
|
1,6 | 0,0 | 10 | 0 | -0,9 |
Tabel 16 Økonomiske nøgletal for strækningen Tønder-Esbjerg
Ingen.
Potentielle åbninger: Ingen.
Potentielle lukninger: Varde Nord, Varde Kaserne, Gårde.

Strækningen Esbjerg - Holstebro er enkeltsporet. Værdien af at nedlægge stationer er således meget afhængig af det driftsoplæg, som ønskes kørt.
Med 1/2-times eller timedrift vil der minimum være 15 minutters køretid mellem 2 krydsninger. Fjernelse af et stop (11/2 - 2 minutter) er således ikke umiddelbart nok til at flytte en krydsning til en anden station. "Gevinsten" vil således alene være rejsetidsforbedring for rejsende imellem 2 krydsningsstationer.
Varde Kaserne ligger mellem krydsningsstationerne Varde st. og Guldager st. Nedlægges stoppet ved Varde Kaserne vil det indebære en køretidsbesparelse på ca. 11/2 minut pr. retning pr. driftstime. Denne rejsetidsreduktion vil med 1/2-timesdrift (og afhængig af køreplanen i visse tilfælde også med timedrift) kun komme interne rejsende mellem Esbjerg (samt øvrige stationer syd for Varde kaserne) og så Varde st. til gode. Årsagen er krydsningsstationernes beliggenhed. Ved timedrift vil det formentlig være muligt at lave en køreplan, der indebærer, at alle rejsende, der passerer Varde Kaserne, vil opleve en reduktion af rejsetiden.
Varde Nord ligger mellem krydsningsstationerne Varde st. og Tistrup st. Lukkes Varde Nord vil det medføre en rejsetidsreduktion på ca. 11/2 minutter for interne rejser på denne strækning, hvorimod rejser udover denne strækning ikke vil få reduceret rejsetiden. Personaleomkostninger forventes ikke umiddelbart at kunne reduceres.
Samlet set vurderes det, at selv hvis 3 stop nedlægges, vil der ikke umiddelbart kunne laves væsentlig mere attraktive køreplaner på strækningen Esbjerg Skjern. Årsagen er, at den forventede tidsgevinst på ca. 5 minutter ikke er tilstrækkelig til at kunne flytte krydsninger, med mindre frekvensen samtidig reduceres (- og det uanset om GTA er udgangspunkt eller ej).
Som det fremgik af kapitel 1, er der på baggrund af såvel absolutte passagertal som passagertal i forhold til antal gennemrejsende basis for nøjere at overveje at lukke de nævnte stationer. Imidlertid er der umiddelbart kun udsigt til en relativ beskeden forbedring af rejsetiden som konsekvens af sådanne lukninger. Skal dette forhold ændres, kræver det, at lukningerne kombineres med ændret køreplan, herunder især lavere frekvens og højere hastighed, og/eller etablering af nye krydsningsstationer.
Denne strækning behandles i regi af nærbaneprojektets etape 2, der finder sted sideløbende med dette projekt. Nedenfor er der knyttet et par kommentarer til perspektiverne i 2 eventuelle nye stationer, der ikke indgår i nærbaneprojektet.
Potentielle åbninger: Risskov, Thorsager.
Potentielle lukninger: Den permanente.

Figur 12 Århus - Ryomgård
En åbning af en "Risskov st." mellem Vestre Strand Allé og Den Permanente kræver hvis køreplanen skal hænge sammen - lukning af en anden station på strækningen. Denne "anden station" vil formentlig skulle vælges blandt følgende: Europaplads, Skolebakken, Vestre Strand Allé eller Thorsøvej (de præcise valgmuligheder afhænger af den endelige udformning af køreplanen). Dette kombineret med Risskovs placering blot 800 m. fra Vestre Strand Allé gør formentlig en åbning af Risskov st. uinteressant.
Risskov st. kan formentlig ikke åbnes på bekostning af Den Permanente eftersom visse af alternativerne i Nærbaneprojektet allerede forudsætter en lukning af Den Permanente (stationen er opkaldt efter en nærliggende badeanstalt).
Betjening af Thorsager er enklere end betjening af Risskov. Imidlertid er det endnu for tidligt at vurdere præcis hvilken betjening, der vil være hensigtsmæssig. Vurderingen heraf vil bl.a. være påvirket af, om der gennemføres samdrift mellem Grenåbanen og Odderbanen, og om der besluttes en fase 2 af nærbaneudbygningen.
Banen ligger et stykke fra den centrale del af Thorsager. Det indebærer, at passagertallet ved denne station må antages at være tættere ved det såkaldt lave skøn end ved mellemskønnet (jf. kapitel 1). Det vil i givet fald betyde, at antallet af daglige på- + afstigere vil være omkring 100.

Potentielle åbninger: Erritsø, Bolbro (Odense V), Korsløkke (Odense Ø), Langeskov, Ullerslev.
Potentielle lukninger: Kavslunde, Holmstrup.
Der er udarbejdet 6 køreplanseksempler, alle baseret på timedrift: