Projektleder
Klaus Studstrup Jørgensen, telefon 8234 8432
klsj@bane.dk
I efteråret 2009 gik Banedanmark i gang med de forberedende arbejder til to nye fem kilometer lange fjerntogsspor mellem København H og Ny Ellebjerg Station over Københavns Godsbanegård. De første arbejder omfatter rydning af store sporarealer på Godsbanegården.
Medio 2010 begynder Banedanmark de egentlige anlægsarbejder.
Dobbeltsporet bliver lagt på den nordlige side af Godsbanegårdsarealet ved Otto Bussesvej. Umiddelbart vest for Hovedbanegårdens perronspor 1 og 2 bliver de nye spor tilsluttet de eksisterende spor og ført frem mod Dybbølsbroen parallelt med det eksisterende indadgående hovedspor.
Vest for Dybbølsbroen bliver der forbindelse til det indadgående Øresundsspor. Dobbeltsporet fortsætter ud over Godsbanegården langs Enghavevej, hvor det passerer Enghavevej ved den eksisterende bro ved Sydhavn Station. Sporene løber videre ad den eksisterende banedæmning over Sjælør Boulevard og under den eksisterende jernbanebro på Ny Ellebjerg Station. Umiddelbart vest for Gl. Køge Landevej bliver de nye spor tilsluttet de eksisterende fjernbanespor.
Anlægget vil være afsluttet i 2012.
Projektet er en del af KØR-projektet (Mindre Kapacitetsudvidelse Østerport-Ringsted), som skal skabe mere plads og færre propdannelser mellem København og Ringsted. Det nye ekstra spor, som Banedanmark i øjeblikket er ved at anlægge umiddelbart uden for Ringsted er den anden del af KØR-projektet.
De to nye spor mellem København og Ny Ellebjerg Station vil blive en del af den langsigtede løsning for større kapacitet mellem København og Ringsted.
Formål:
At skabe ekstra kapacitet for fjerntogene ind og ud af Københavns Hovedbanegård
Hvordan:
Ved at anlægge to nye spor mellem København H og Ny Ellebjerg Station
Forventes afsluttet:
2012