Elektrificeringen af jernbanen forventes at blive forsinket
Banedanmark er i gang med at elektrificere en stor del af det statslige jernbanenet for at gøre jernbanen klar til klimavenlige eltog.
Banedanmarks leverandør af elektrificeringen skulle efter planen have været færdige med at elektrificere den jyske hovedstrækning fra Fredericia-Aarhus-Aalborg i december 2026.
Men på grund af manglende fremdrift i arbejdet, orienterer Banedanmark nu om en mulig forsinkelse af elektrificeringsprogrammet.
Forsinkelsen af den jyske hovedstrækning vil ramme alle øvrige strækninger under elektrificeringsprogrammet, og derfor forventer Banedanmark heller ikke, at Holbæk-Kalundborg, Dronning Margrethe ll's Bro, Nykøbing Falster Station og ned til den nye Rødby Station vil være elektrificeret til de fastsatte deadlines.
”Elektrificeringen af jernbanen er et stort og vigtigt projekt, der gør fremtidens togrejse mere klimavenlig og stabil. Vi kan dog konstatere, at der mangler fremdrift i arbejdet, og derfor er det ikke længere realistisk, at den nuværende tidsplan holder. Banedanmark er i konstruktiv dialog med leverandøren og har fuldt fokus på, at arbejderne gennemføres hurtigst muligt,” siger Jette Aagaard, der er programdirektør for Elektrificeringsprogrammet i Banedanmark.
Banedanmark og leverandøren er i dialog om, hvordan elektrificeringen af den jyske hovedstrækning kan gennemføres hurtigst muligt. Derfor er det på nuværende tidspunkt uklart, hvor lang forsinkelsen forventes at blive.
Det øvrige arbejde med Banedanmarks store ombygning af Aarhus H - eksempelvis spor, perroner og broer - bliver ikke påvirket af forsinkelsen i elektrificeringsprogrammet.
Den nye gangbro ankommer til Hillerød Station
Som en del af ombygningen af Hillerød Station løfter Banedanmark i weekenden den nye gangbro på plads. Broen, der er det største element i hele stationsombygningen, åbner den 12. oktober.
Togtrafikken på Svendborgbanen indstilles, når Banedanmark udruller nyt signalsystem
I de kommende to uger erstattes togtrafikken på Svendborgbanen af togbusser, mens Banedanmark tager et nyt digitalt signalsystem i brug.
Normal togtrafik genoptages tirsdag klokken 10 efter nedrevne køreledninger
En køreledning blev mandag eftermiddag revet ned ved Sorø, og senere skete det samme omkring Københavns Lufthavn. Skaderne er nu udbedret og normal trafik bliver genoptaget tirsdag formiddag.
Sammen holder vi banen fri for træer
Træer, der vælter ned over jernbanen, er et stigende problem og koster dyrt i forsinkelser og reparationer. Banedanmark opfordrer derfor naboer til jernbanen til at tjekke deres træer.