Færre tog i Vest- og Sønderjylland mandag morgen på grund af stormvarsel
Ugen starter blæsende i de vestlige og sydlige dele af Danmark. Der kører derfor færre tog fra klokken 1 og frem til klokken 10 mandag formiddag.Fra mandag klokken 1 og frem til klokken 10 indføres der timedrift på en række strækninger i Vest- og Sønderjylland. Det sker efter at Banedanmark har modtaget et varsel fra DMI om vindstød af stormstyrke.
Der indføres timedrift på følgende strækninger mellem klokken 1 og 10 mandag den 22. januar:
- Esbjerg - Lunderskov
- Esbjerg - Tønder
- Esbjerg - Struer
- Skjern - Herning
Derudover nedsættes hastigheden på strækninger med tæt træbevoksning, for at væltede træer ikke skal forstyrre trafikken. Det anbefales derfor at tjekke Rejseplanen eller MitTog før afrejsen.

Lillebæltsbroen fylder rundt
I 90 år har Lillebæltsbroen bundet Danmark sammen, og den ca. 300.000 tons tunge beton- og stålkonstruktion er i god form og klar til 90 år mere. Lørdag den 10. maj bliver fødselsdagen markeret på begge sider af broen – og naturligvis også på selve broen.

Banedanmark fornyer S-banen mellem Svanemøllen og Hillerød
Fra maj til oktober 2025 arbejder Banedanmark med en omfattende sporfornyelse af S-banestrækningen mellem Svanemøllen og Hillerød.

Nu kører togene mellem Bramming og Tønder samt Esbjerg og Lunderskov på digitalt signalsystem
Banedanmark har nu taget det nye digitale signalsystem i brug på strækningerne Bramming-Tønder og Esbjerg-Lunderskov. Opgraderingen vil på sigt give flere tog til tiden og en mere stabil togdrift.

Ny organisering gør Banedanmark klar til fremtidens udfordringer
En ny organisering skal give Banedanmark de bedste forudsætninger for at lykkes med de mange projekter på jernbanen i de kommende år. Samtidig udvides direktionen med to nye direktører.