Ditte holder banen kørende i al slags vejr

Mange gyser, når de hører ordet ’signalfejl’ i perronens højtaler. Sådan har Ditte det overhovedet ikke. Dagen er faktisk sjovest, når hun sammen med en kollega tager ud for at løse en kompliceret fejl og genopretter trafikken på sporene i Nordjylland.
Jeg elsker fejl, for det udfordrer én, og du kan mærke, at du er med til at holde det hele i gang. Og to dage er aldrig ens, når vi tager ud for at vedligeholde og fejlrette på sporskifter, overkørsler, akseltæller, baliser med mere.Ditte, signaltekniker i Banedanmark

Er sammen om at holde banen kørende

Da hun blev ansat i 2023, var hun en af de to første, der blev uddannet signaltekniker i det nye digitale signalsystem, som nu er udrullet i Nordjylland. På en almindelig dag møder Ditte og kollegerne ind i Aalborg kl. 7, hvor de får tildelt dagens opgaver med vedligehold af banen, hvorefter de kører ud to eller tre sammen.

Derudover har Ditte døgnvagt hver 6. uge, hvor hun tager ud til fejlretninger. Alvorlige fejl er typisk dem, som stopper trafikken.

Gåturene er fantastiske

For Ditte er det et stort plus at arbejde ude i det fri:

”Det passer mig bare rigtig godt at være ude i al slags vejr. Man tror det måske ikke, men vi skal gebærde os i meget uvejsomt terræn. Vi vader over marker med køer, vi må hoppe over åer og igennem krat. Men gåturene er fantastiske. Jeg har altid lange bukser på, så jeg undgår flåter og brændenælder, fortæller Ditte, som varmt anbefaler jobbet:

”Du får en udfordrende dag og er med til at sørge for at togene kan køre – og det gør bare, at man bliver virkelig stolt over sit arbejde,” slutter Ditte.