Ny funktion i scanningsapplikationen
Efter ønske fra flere brugere af scanningsapplikationen, har vi nu fået udviklet en ny funktion kaldet ’Mine scanninger’.
Funktionen gør det muligt at se alle de scanninger man selv har foretaget, siden idriftsættelse af scanningsapplikationen tilbage i maj 2024.
For at se sine egne scanninger, udfylder man blot felterne med tidsperiode, hvorefter scanningerne vises på skærmen.
Listen kan efterfølgende eksporteres til Excel.
Følg vejledningen for mere information.
Hvis du har spørgsmål, udfordringer, oplever fejl eller andet, kontakt scanningsapp@bane.dk.
Knogle fra forhistorisk okse fundet under banebyggeri
Når vi bygger Aarhus’ nye jernbane, graver vi samtidig i fortiden. Det blev tydeligt for nogle uger siden, da en meget velbevaret knogle pludselig dukkede op i udgravningen ved Broen L nær Aarhus Å.
Overkørsler får overvågningskameraer
Seks overkørsler uden bomanlæg på strækningen Tinglev-Sønderborg får midlertidig videoovervågning.
Banedanmark inviterer til åben byggeplads: Kom og se, hvordan arbejdet skrider frem
Søndag den 1. marts byder Banedanmark indenfor på en af de travleste byggepladser på Aarhus H-projektet, hvor alle, der har lyst, kan komme helt tæt på arbejdet med at gøre tre broer klar til elektrificering.
Nu ruller batteritog ud på det statslige jernbanenet
Den første strækning på det statslige jernbanenet bliver nu betjent af batteritog. Banedanmark har nemlig fået godkendt og klarmeldt to nye ladeanlæg til batteritog.