Nyt stormvarsel giver ændringer i togtrafikken i Jylland onsdag
Endnu en gang viser vejret tænder, og det betyder, at der kører færre tog i Vestjylland og Nordjylland onsdag den 24. januar.
For tredje gang i år må Banedanmark tilpasse trafikken på grund af et varsel fra DMI. Onsdag eftermiddag byder på stormende kuling og vindstød af stormstyrke, og det betyder, at der er skåret ned i antallet af afgange i Vestjylland og Nordjylland. Der indføres timedrift på en række strækninger fra klokken 15 og resten af døgnet. På andre del-strækninger sættes hastigheden ned.
Der indføres timedrift på følgende strækninger fra klokken 15:
- Esbjerg-Ribe
- Esbjerg-Varde
- Aarhus H-Herning
- Herning-Struer
- Hjørring-Frederikshavn
- Frederikshavn-Skagen
- Middelfart/Fredericia-Esbjerg
Banedanmark har ekstra beredskab klar til at rydde strækninger for væltede træer, men der kan komme yderligere ændringer, så det er en god idé at tjekke Rejseplanen.
Jernbanestrækninger er ikke i risiko for at lukke
Banedanmark investerer og vil også i de kommende år investere i vedligehold og fornyelse af jernbanen, og der er ikke strækninger i Danmark, der er så nedslidte, at de risikerer lukning inden for få år.
Nedtagning af cykelparkering på Bruuns Bro i Aarhus udskydes
Trædækket på Bruuns Bro i Aarhus, som benyttes som parkeringsområde for cykler, bliver stående i den nærmeste fremtid. Banedanmark har udskudt nedtagningen på grund af tekniske udfordringer.
Byggeriet på Aarhus H: Så langt er vi nået på et halvt år
Hovedbanegården i Aarhus gennemgår i øjeblikket en stor forvandling med nye, længere perroner, nyt digitalt signalsystem og elektrificering.
Sønderjysk drejeskive fylder 100 år
Drejeskiven på Padborg Station kan dateres helt tilbage til 1925, og det betyder, at den smarte jernbaneopfindelse i år fylder 100 år.