Podcast: Bag om banen
Banedanmarks gule flåde
Hvor svært kan det være at vedligeholde 3.500 kilometer jernbane på tværs af landet samtidig med, at der skal køre tog på den? I denne episode af Bag om Banen zoomer vi ind på nogle af dem, der har en afgørende rolle for, at passagerne kan komme frem med tog. Vi besøger banens gule flåde af maskiner, der reparerer køreledninger og sørger for at sporet er i god form. Vært: Jullie Vincent Medvirkende: Anders Holmsgaard Barratt, områdechef i Vedligehold. Finn Jørgensen, produktionsansvarlig i Vedligehold.
Klimasikring af jernbanen
Hvor svært kan det være at holde trafikken kørende, når det øser ned, og vandstanden i vandløbene stiger faretruende? Det bliver formentligt stadig sværere. For i de kommende år kan vi måske se frem til mere voldsomt vejr og flere skybrud. Derfor er Banedanmark forberedt på skybrud og oversvømmelser med både digital overvågning og pumpeberedskab. Mød klimasikringsansvarlig i Banedanmark Lene Bøgebjerg Bøgvad og beredskabsleder Aksel Christensen.
Sådan styres togtrafikken
Hvor svært kan det være at styre 3000 tog til perron hvert døgn? I denne episode ser Bag om Banen nærmere på trafikstyring. Vi besøger trafiklederen Magnus på kommandoposten på Københavns Hovedbanegård og taler med vicedirektøren for trafikstyring. Vi spørger blandt andet hvor meget brok, man skal høre fra venner og bekendte, når man er ansvarlig for at afvikle togtrafikken i Danmark.


Beredskab Banedanmark
Beredskab Banedanmark rykker ud, når der sker hændelser og ulykker i sporet.
Læs mere om vores beredskab
Vi søger trafikledere
Vær med til at styre togtrafikken, så tusindvis af mennesker hver dag kommer frem med en klimavenlig transport.
Bliv trafikleder